تجارت اجتماعی، گونه‌‌ای تازه از تجارت الکترونیک

چاپ مقاله

 

تجارت اجتماعی یا Social Commerce موضوعی جدید در حوزه تجارت الکترونیکی است، این تجارت در حقیقت ترکیبی از تجارت الکترونیکی با سایت‌های شبکه‌های اجتماعی به‌منظور تسهیل در خریدوفروش محصولات و خدمات با استفاده از فناوری‌های مختلف اینترنت است. این تجارت اولین بار در کره در سال ۲۰۰۸ شکل گرفت.

امروزه سرعت پیشرفت زندگی در مقایسه با گذشته شتاب بیشتری گرفته‌است، این پیشرفت‌ پرشتاب با ورود به عصر دیجیتال آغاز و با شکل گرفتن پدیده‌ای به نام اینترنت به اوج خود رسیده‌است. به همین دلیل شاهد تحولاتی اساسی در نیازهای مردم، سلیقه و رفتار خرید آنان هستیم. اینترنت ابزاری است که به علت کاربری چندمنظوره و گسترده‌ی خود تمامی ابعاد زندگی بشر را تحت تاثیر قرار داده‌است. کاربران اینترنت در ابتدا تنها محدود به نسل جوان و تحصیل‌کرده بود اما به مرور کاربران اینترنت از هر لحاظ توسعه پیداکرده‌است. امروزه تصور دنیای بدون اینترنت غیرممکن و حتی عذاب‌آور است.

از مهم‌ترین موارد استفاده از اینترنت، خریدوفروش آنلاین می‌باشد. با توجه به اینکه با گذر زمان هزینه‌های راه‌اندازی کسب‌وکارهای تازه افزایش چشمگیری داشته‌است، امکان راه‌اندازی یک کسب‌وکار در توان هر کسی نیست، لذا اینترنت با توجه به ویژگی‌های خاص و متمایز خود بستری مناسب برای راه‌اندازی کسب‌وکارهای کوچک با سرمایه‌های اندک را فراهم آورده است. همچنین با توجه به افزایش استفاده از اینترنت و متعاقباً افزایش میزان محبوبیت و مدت زمان حضور مردم در این فضا، برندهای بزرگ جهانی با سرمایه‌های کلان نیز برای اینکه پیام برند خود را به مخاطبان خود برسانند از این ابزار استفاده‌ای می‌کنند. به این ترتیب با بررسی روندها از گذشته تاکنون می‌توان نتیجه گرفت که اهمیت و جایگاه اینترنت در آینده بیش از این نیز خواهد شد و اینترنت به اصلی‌ترین ابزار برای خرید و فروش و انجام تراکنش‌های مالی بشر بدل خواهد شد.

با گسترش و پیشرفت اینترنت، به‌مرور شاهد شکل گرفتن نوع تازه‌ای از روابط آنلاین و شبکه‌های اجتماعی بوده‌ایم، این شبکه‌های اجتماعی در ابتدا تنها ابزاری برای برقراری ارتباط ساده(چت کردن) بود و سپس با توجه به استقبال گسترده به ابزاری برای ارسال عکس، فیلم، خبر و… بدل شد به‌گونه‌ای که امروزه هریک از ما به‌طور میانگین حداقل در یکی از این شبکه‌های اجتماعی عضو هستیم و به فعالیت در آن می‌پردازیم. براساس آخرین آمار حدود نصف جمعیت دنیا امروز عضو شبکه‌های اجتماعی هستند.

انواع متعددی از این شبکه‌های اجتماعی در دنیا وجود دارد اما نکته‌ی حائز اهمیت در این میان استفاده‌ی تازه‌ای است که از این ابزار در زمینه‌ی تجارت صورت می‌گیرد و به تازگی به علت استفاده‌ی گسترده با عنوان تجارت اجتماعی (Social Commerce) شناخته می‌شود. تجارت اجتماعی را زیرشاخه‌ای از تجارت الکترونیکی می‌نامند که با کمک رسانه‌های اجتماعی، تراکنش‌ها را تسهیل و موجب افزایش و بهبود تجربه خرید آنلاین شده است. ساز و کار این تجارت به‌گونه‌ای است که افراد ضمن خرید از محصولات یا خدمات ارائه‌شده، پروفایل مربوط به خود را دارند و در یک شبکه‌ اجتماعی با دوستان خود در ارتباط هستند. کاربران تجارت اجتماعی، تجارب خود نسبت به خرید آنلاین از این شبکه یا سایت را با دوستان خود به اشتراک می‌گذارند و حتی از احساسشان نسبت به کالا، برند و نحوه‌ی تعامل در این پلتفرم با یکدیگر صحبت می‌کنند، آنان بی‌پروا از نواقص می‌گویند و کوچکترین موردی را بیان می‌کنند. همین امر عاملی است که منجر به شکل گرفتن اعتماد در میان کاربران می‌شود و آنان را بیشتر از هر تبلیغ دیگری به خرید از شما ترغیب می‌کند.

ازاین‌رو موفق‌ترین شرکت‌ها، آنهایی هستند که با انعطاف‌پذیری این تغییرات بازار را می‌پذیرند و استراتژی‌های خود را در بازار تغییر می‌دهند. این شرکت‌های موفق، برای تضمین موفقیت برندشان در بازار نیازمند تبلیغاتی هدفمند و متناسب با این بازار متغیر هستند. از این رو به این شرکت‌های به‌روز توصیه می‌شود که از مشاوره‌های شرکت‌های تبلیغاتی بهره‌مند شوند، چراکه بهترین شرکت‌های تبلیغاتی با دقت، محیط اطراف خود را رصد می‌کنند و نسبت به آخرین تحولات روز مطلع هستند و متناسب با آن‌ها بهترین مشاوره تبلیغاتی را به مشتریان خود ارائه می‌دهند و متعاقباً بهترین خدمات را ارائه می‌دهند تا ضامن موفقیت برند شما باشند. آژانس تبلیغاتی مات به عنوان یکی از بهترین‌ شرکت‌های تبلیغاتی می‌تواند مشاوری مطمئن و مورد اعتماد برای شما باشد. شرکت تبلیغات و بازاریابی مات با توجه به روندهای جدید، شرکت دیجیتال مارکتینگ خود را با نام ماکان تاسیس نموده تا از این طریق خدماتی تخصصی و کاملا متناسب با برند شما را عرضه کند تا همگام با آخرین روندها پیش بروید و یکه‌تاز صنعت خود باشید. آژانس تبلیغات مات می‌کوشد تا ضامن موفقیت‌های آتی برند شما در بازار شلوغ آنلاین و آفلاین باشد.